درمان درد آرنج بعلت استفاده بیش ‌ازحد از این مفصل هنگام کار و ورزش

 1. مقالات
 2. /
 3. درمان درد آرنج بعلت استفاده بیش ‌ازحد از این مفصل هنگام کار و ورزش

درد آرنج

درد آرنج عموماً جدی نیست، اما زمانی که از آرنج خود برای انجام فعالیت‌های مختلف استفاده می‌کنید، درد آرنج می‌تواند بسیار مزاحم باشد. آرنج یک مفصل پیچیده است که به شما امکان انجام حرکات کششی و چرخشی را در دست و بازو می‌دهد. با توجه به اینکه بسیاری از حرکات به ترکیبی از این کنش‌ها نیاز دارند، گاهی اوقات ممکن است دقیقاً کدام حرکت با درد همراه است را تشخیص دادن برای شما مشکل باشد. به همین دلیل، درمان دردهای مفصلی آرنج اهمیت زیادی دارد. بنابراین، روش‌های مختلف و متنوعی برای درمان این درد توسط پزشکان ارائه شده است. به عنوان مثال، روش‌های طب فیزیکی و فیزیوتراپی از جمله روش‌های بدون عوارض می‌باشند که می‌توانند به شما کمک کنند.

دلایل درد مفصل شانه


درد آرنج عموماً ناشی از استفاده بیش از حد مفصل آرنج است. بسیاری از ورزش‌ها، عادات و شغل‌ها نیازمند حرکات مکرر دست، کمر، یا بازو هستند که می‌تواند به ایجاد درد آرنج منجر شود. گاهی اوقات درد آرنج ممکن است ناشی از آرتروز (ترکیبی از التهاب و فرسایش) باشد، اما به طور کلی مفصل آرنج در مقایسه با بسیاری از مفاصل دیگر، کمتر به آسیب، فرسودگی و پارگی مستعد است.

دلایل رایج درد آرنج شامل موارد زیر هستند:

 •  بازوی شکسته
 • بورسیت (التهاب مفصل)
 • جابه جایی مفصل آرنج
 • آرنج گلف باز
 • استئوآرتروز
 • استئوکندریت دیسکان
 • آرتروز روماتوئید (بیماری التهاب مفصل)
 • پیچ خوردگی و در رفتگی
 • شکستگی ناشی از فشار
 • کشیدگی تاندون
 • آرنج تنیس باز
 •  آسیبهای پرتابی
 •  گرفتگی اعصاب

علائم


اگر دچار علائم زیر بودید به دنبال مراقبت‌های فوری باشید

 •  تغییر شکل واضح در آرنج خود
 •  برآمدگی استخوانی

اگر با موارد زیر مواجه شدید، مستقیما با پزشک خود تماس بگیرید

 • درد شدید، تورم و جمع شدن آب در اطراف مفصل
 •  دشواری تکان دادن آرنج به صورت نرمال؛ استفاده کردن از آرنج. چرخاندن بازو، بالا بردن کف دست و پایین آوردن آن یا حرکت معکوس آن.

اگر با موارد زیر مواجه شدید به پزشک مراجعه کنید

 • درد آرنج که با انجام مراقبت‌های خانگی بهبود نمی‌یابد
 • داشتن دردی که زمانی رخ می‌دهد که شما از بازوی خود استفاده نمی‌کنید
 • افزایش قرمزی، تورم یا درد در ناحیه آسیب دیده

تشخیص مشکلات آرنج


تشخیص یک مشکل آرنج با انجام معاینه فیزیکی و بررسی سوابق پزشکی شما آغاز می‌شود.در طول معاینه فیزیکی، پزشک شما آرنج شما و هر مفصل دیگری که ممکن است مشکلاتی را در رابطه با آن تجربه کرده باشید را بررسی کرده و آن را لمس می‌کند. پزشک شما به دنبال مناطقی می‌گردد که دچار حساسیت، قرمزی یا تورم بوده و همچنین نشان دهنده احتمال آسیب مفصل باشد. بسته به یافته‌های برداشت شده از سوابق پزشکی و معاینه فیزیکی، ممکن است پزشک شما برای کمک به تشخیص یا تأیید تشخیص انجام تست‎های آزمایشگاهی و آزمایشات تصویربرداری را تجویز کند.

آزمایشات تصویربرداری از آرنج

آزمایشات تصویربرداری می‌تواند به پزشک اجازه دهد ساختارهای درون آرنج شما را ببیند. رایج‎ترین آزمایشات تصویربرداری برای تشخیص مشکلات مچ عبارتند از:

  افزایش قطر آلت تناسلی مردان با تزریق چربی، ژل و جراحی

اشعه ایکس (رادیوگرافی) یک پزشک می‌تواند برای بررسی موارد زیر از اشعه ایکس استفاده کند:

 •  فضای مفصلی
 •  شکستگی‌ها

در برخی موارد یک رنگ کنتراست به آرنج تزریق می‎شود تا پزشک بتواند مفصل را در اشعه ایکس بهتر ببیند. این روش آرتروگرافی نامیده می‌شود.

 • توموگرافی محوری کامپیوتری (CAT) اسکن
 • تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI)
 • اسکن استخوان

تست‌های آزمایشگاهی برای تشخیص مشکلات آرنج

اغلب یک نمونه از خون یا مایع مفصلی می‌تواند به پزشک شما در تایید یک تشخیص کمک کند.

الکترومیوگرافی برای درد آرنج

الکترومیوگرافی

تکنیک الکترومیوگرافی (EMG) برای بررسی همزمان ۸ عضله بزرگ آرنج در پنج مورد طبیعی ایجاد شد. درحالیکه مفصل آرنج تحت معاینات مقاومت در برابر خم شدن، کشش، دور شدن از بدن و نزدیک شدن به بدن قرار می‌گرفت، فعالیت‌های EMG عضلات آرنج ثبت می‌شد. نتایج نشان میدادند که فعالیت در عضلات اصلی آرنج به وسیله اندازه لحظات خم شدن و کشش ایجاد شده توسط مفصل آرنج، تعیین می‌شود؛ نه توسط لحظات ایجاد والگوس (انحراف مفصل آرنج به خارج) و واروس (انحراف مفصل آرنج به داخل).

این نتایج از این فرضیه حمایت می‌کنند که تعیین نیروی عضلات یک مفصل به محدودیت‌های مشترک بستگی دارد. یعنی درجه آزادی، برآیند نیروهای مفصل و وضعیت‌های ناشی از اعمال بار خارجی و همچنین عملکرد عضله؛ یعنی خط کنش ماهیچه که از مفصل عبور می‌کند. داده‌ها می‌توانند برای محاسبه توزیع نیروی عضلانی در مفصل آرنج مورد استفاده قرار گیرند.

درمان درد آرنج


در عرض ۴۸ ساعت پس از آسیب آرنج می‌‌توانید اقدامات مراقبت شخصی را آغاز کنید. برای کمک به یادآوری این درمان‌ها از مخفف RICE استفاده کنید.

 • استراحت کنید: در حین فعالیت، به خود زمان استراحت بدهید. از استفاده کردن از آرنج مصدوم خودداری کنید.
 • یخ: بسته یخ را ۱۵ تا ۲۰ دقیقه روی آرنج خود قرار دهید تا درد را کاهش داده و تورم را کم کند.
 • فشرده سازی: برای کاهش تورم، آرنج را با یک بانداژ الاستیک ببندید و فشرده کنید.
 • بالا قرار دادن آرنج تا حد امکان: تا آنجا که امکان دارد آرنج خود را بالاتر از قلب قرار دهید

گرما و سرما

همانطور که سرما برای کاهش التهاب ناشی از آسیب جدید آرنج مفید است، همچنین میتواند برای درد مزمن یا درد و التهاب شدید آرتریت نیز کمک کننده باشد. برای درد آرنج خفیف بدون التهاب حاد، ممکن است گرما تسکین دهنده باشد.

داروها

بسیاری از دلایل درد آرنج می‌توانند به سادگی در خانه و با داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAIDs) بدون نسخه (OTC)مانند ایبوپروفن ادویل، مترین IB (و ناپروکسن (Aleve) درمان شوند. اگر نمیتوانید NSAIDها را تحمل کنید یا در حال حاضر برای آرتریت داروهای ضد ضدالتهاب مصرف می‌کنید، قبل از مصرف داروهای مسکن بدون نسخه با پزشک خود مشورت کنید.

  پیلینگ پوست: لیزر و پیلینگ شیمیایی برای پیلینگ پوست صورت

دارو برای آرتریت

مصرف دارو برای تسکین درد، کاهش التهاب، کند کردن از دست رفتن استخوان، تغییر روند بیماری التهابی یا جلوگیری از آسیب‌های مفصلی، بخش مهمی از درمان برای بسیاری از مشکلات آرنج است. نوع داروهای مورد استفاده برای درمان آرتریت و سایر مشکلات آرنج به طور کلی شکل آرتریت یا وضعیت مرتبط با آن که شما دارای آن میباشید، بستگی دارد. انواع داروهایی که معمولاً در درمان آرتریت استفاده می‌شوند عبارتند از:

 • داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی
 • کورتیکواستروئیدها
 • داروهای ضد درد
 • داروهای ضد رماتیسم اصلاح کننده بیماری
 • داروهای ضد التهابی
 • اصلاح کننده پاسخهای بیولوژیکی
 • داروهای پوکی استخوان
 • بریس‌ها و اسپلینت‌ها

انواع مختلف بریس‌ها و اسپلینت‌‌ها می‌توانند فشار را از روی بافت‌های آسیب‌دیده برداشته و به آنها اجازه درمان دهند.

فیزیوتراپی

ممکن است فیزیوتراپی برای تقویت عضلات اطراف آرنج و حفظ محدوده حرکات مفصلی مفید باشد. همچنین ممکن است پزشک شما برای برخی از آسیب‌های آرنج، مانند آرنج تنیس باز یا برای کمک به بهبودی پس از جراحی آرنج، فیزیوتراپی را تجویز کند. با دنبال کردن یک برنامه فیزیوتراپی پس از آسیب تاندون می‌توان به تقویت و افزایش طول تاندون برای پیشگیری از آسیب بیشتر کمک کرد.

طب سوزنی در درمان درد آرنج

طب سوزنی با اجازه دادن برای جریان یافتن انرژی طبیعی (Qi) بیشتر در سراسر بدن، به طور موثری درد آرنج را درمان می‌کند. در چشم انداز طب سنتی چینی، جریان Qi از طریق مسیرهایی که مریدین نیز نامیده می‌شوند در بدن جریان می‌یابد. در این روش تاندونیت اصلی یا آرنج تنیس باز، به رودخانه¬ای تشبیه می‌شود که سد شده است. یکی از نتایج سد شدن انرژی، وارد شدن فشار زیاد است که باعث درد مداوم و محدودیت در حرکت می‌شود. شکستن این انسداد انرژی، در واقع بدن را قادر می‌سازد تا خود را بهبود بخشیده و انرژی منظم خود را حفظ کند. این دقیقاً همان چیزی است که در یک جلسه طب سوزنی و در درمان آرنج تنیس باز انجام می‌شود. سوزن‌های استریل به نقاط خاصی در سراسر بدن وارد می‌شوند تا انسدادها را شکسته و جریان انرژی را مجدداً هدایت کنند تا بدن بتواند خود را درمان کند. شرکت کنندگان تشویق می‌شوند تا به طور منظم برای بهبود روند درمان و به حداقل رساندن علائم درد / ناراحتی آرنج خود را ورزش دهند.

خبر خوب درباره کاهش علائم با کمک طب سوزنی این است که این روش اساساً بی‌خطر است. در حالی که تزریق کورتیزون، درمان¬های پزشکی و داروهای ضد التهاب می‌توانند همراه با عوارض جانبی باشند؛ تمام تاثیرات جانبی که در پی طب سوزنی به وجود می‌آید در واقع کم خطرترین بخش آن است.بسیاری از افرادی که برای درد آرنج خود به دنبال طب سوزنی هستند، اغلب علاوه بر مدیریت ساده علائم درد، مزایای دیگری مانند بهبود خواب ، بهبود سطح استرس و سلامتی کلی را نیز تجربه می‌کنند.

مغناطیس درمانی برای درد آرنج

دستگاه‌های درمانی که آهنرباهای دائمی در درون آنها جاگذاری شده است، به طور گسترده‌ای در دسترس بوده و استفاده از آنها آسان است. آهن ربا ممکن است به عنوان یک جایگزین طبیعی و کمتر مضر برای ترکیبات ضد درد شناخته شود. به گفته محققان خدمات بهداشت، این احتمال وجود دارد که مغناطیس درمانی به کاهش بار اقتصادی مدیریت اختلالات اسکلتی عضلانی مزمن کمک کند.ساخت آهنربا بسیار ارزان است و درمان طولانی مدت آن، شامل یک هزینه واحد می‌باشد. با این وجود شواهد علمی خوب در مورد ایمنی اثربخشی و هزینه مقرون به صرفه درمان مغناطیسی اندک است.

  تبخال تناسلی و سوالات رایج آن: علت، علائم، تشخیص و درمان

لیزر درمانی برای درد آرنج

تاندونیت (التهاب تاندون) یک بیماری بسیار رایج است که هنوز هیچ درمان قابل اعتمادی برای آن وجود ندارد. یکی از روش‌هایی که برای درمان آن وعده داده شده است، سطح پایین لیزر درمانی (LLLT) است. با این حال یافته‌های مطالعاتی که توانایی LLLT برای کاهش درد و از دست دادن قدرت و کم کاری ناشی از تاندونیت را آزمایش می‌کنند، چندان روشن و واضح نیستند. اخیراً یک دستگاه لیزر قدرتمندتر و جدید تولید شده است که قادر به تحویل دوز بسیار سریعتری می‌باشد. بنابراین هدف از این پژوهش، تعیین اثربخشی این ابزار جدید برای درمان یک نوع خاص از تاندونیت (آرنج تنیس باز) یا اپی کندیلیت جانبی بود.

شاک ویو تراپی برای درد آرنج

شاک ویو تراپی برای درد آرنج، یک روش نسبتا جدید درمانی است که در آن فشار ملایم امواج روی پوست و اطراف اپی کندیل جانبی یک برآمدگی استخوانی در جلوی آرنج- آزاد می‌شود. هنگامی که شاک ویو تراپی برای درمان آرنج تنیس باز در ترکیب با درمان‌های مرسوم، مانند ورزش‎های حمایت کننده آرنج و کاهش دهنده درد استفاده می‌شود؛ یک روش درمانی ثابت شده برای مبارزه با اپی کندیلیت آرنج است.شاک ویو تراپی برای آرنج تنیس باز شامل استفاده از فشار امواج روی بافت آسیب دیده است. این امواج از پوست عبور کرده و یک واکنش شفا دهنده ایجاد می‌کنند که باعث تسریع جریان خون و تحویل مواد مغذی می‌شود.

ممکن است شاک ویو تراپی برای آرنج تنیس باز، بسته به شدت آسیب از شاک ویو کم شدت، یا با شدت زیاد استفاده کند. ممکن است امواج با شدت کم احساس ناخوشایندی را ایجاد کنند اما به طور کلی موثر هستند؛ مگر اینکه آسیب شدید باشد. شاک ویو با شدت بالا معمولاً دردناک‌تر بوده و باید فقط همراه با برخی اشکال بیهوشی انجام گیرد. با این حال مزیت شاک ویوهای با شدت بالا این است که فوق‌العاده موثر هستند.

جراحی آرنج

اگر آرنج مجروح شده یا آرتریت باعث ایجاد دردی می‌شوند که نمی‌تواند با دارو کنترل شود و یا در عملکرد اختلال ایجاد می‌کند، جراحی ممکن است یک گزینه یا یک ضرورت باشد. در اینجا برخی از جراحی‌‎های آرنج که انجام آنها رایج‌تر است، آمده است.

 • ترمیم شکستگی
 • آرتروسکوپی
 • جایگزینی مفصل آرنج

مقالات مرتبط

فهرست
مشاوره رایگان مشاوره رایگان