جراحی پلک: مراحل عمل بلفاروپلاستی برای درمان افتادگی و پف پلک

 1. جراحی پلک
 2. /
 3. جراحی پلک: مراحل عمل بلفاروپلاستی برای درمان افتادگی و پف پلک

جراحی پلک که به آن بلفاروپلاستی نیز گفته می‌شود، ظاهر پلک‌های بالا، پلک‌های پایین یا هر دو را بهبود می‌بخشد و در نواحی اطراف چشم شما حالت جوانتری را ایجاد می‌کند و باعث می‌شود چشم‌های شما بیدارتر و هوشیارتر به نظر برسد. بهبودی بلفاروپلاستی در هر فرد متفاوت است.

چرا جراحی پلک؟


چرا جراحی پلک؟

جراحی زیبایی پلک که بلفاروپلاستی نامیده می‌شود، یک روش جراحی برای بهبود ظاهر پلک‌های بالا، پلک‌های پایین یا هر دو است و باعث می‌شود که نواحی اطراف چشم شما حالت جوانتری داشته باشد و همچنین چشم‌های شما بیدارتر و هوشیارتر به نظر برسند.

جراحی پلک به طور خاص می‌تواند موارد زیر را درمان کند:

 • پوست شل و آویزان که باعث ایجاد چین و چروک یا ایجاد اختلال در کانتور طبیعی پلک بالا می‌شود و گاهی بینایی را مختل می‌کند
 • رسوبات چربی اضافی که به صورت پف در پلک‌های بالا ظاهر می‌شوند
 • کیسه‌های زیر چشم
 • افتادگی پلک پایین که باعث می‌شود زیر عنبیه (قسمت رنگی چشم) سفید دیده شود
 • پوست اضافی و چین و چروک‌های ریز پلک پایین

تفاوت بین بلفاروپلاستی پلک بالا و ترمیم پتوز چیست؟ 


بلفاروپلاستی پلک بالا نوعی عمل جراحی است که به پوست اضافی (درماتوکالازیس) و چربی موجود در پلک فوقانی می‌پردازد. برای از بین بردن پوست و چربی اضافی و کانتور مجدد پلک، برشی در خط پلک فوقانی ایجاد می‌شود. سنگینی پلک بالا ممکن است به قدری چشمگیر باشد که بر میدان دید بیمار تأثیر بگذارد و بیمه بتواند آن را پوشش دهد. اگر تاثیری در بینایی نداشته باشد، به صورت جراحی زیبایی انجام می‌شود. ترمیم پتوز پلک بالا زمانی انجام می‌شود که افتادگی در حاشیه پلک واقع شده باشد. در این جراحی هنگام پرداختن به عضله بالابرنده، خط پشت پلک فوقانی نیز ترمیم می‌شود. ترمیم داخلی یک عضله دیگر در پلک بالایی (به نام عضله مولر) نیز ممکن است در برخی افراد انجام شود که از ایجاد زخم خارجی جلوگیری می‌کند.

آیا بلفاروپلاستی برای من مناسب است؟ 


کاندیدا مناسب بلفاروپلاستی

جراحی پلک معمولاً در مردان و زنان بالغی انجام می‌شود که دارای بافت و عضلات سالمی در صورت خود هستند و اهداف واقع گرایانه‌ای برای بهبود پلک‌های بالا و یا پایین و نواحی اطراف آن دارند.

شما باید این کار را برای خود انجام دهید، نه اینکه خواسته‌های شخص دیگری را برآورده کنید یا سعی کنید چشم‌های خود را متناسب با یک تصویر ایده‌آل تغییر دهید. کاندیداهای خوب برای این عمل جراحی عبارتند از:

 • افراد سالمی که بیماری خطرناک یا مشکلات پزشکی ندارند که بتواند بهبودی را مختل کند
 • غیر سیگاری‌ها
 • افرادی با انتظارات مثبت و اهداف مشخص در مورد بلفاروپلاستی
 • افراد فاقد بیماری جدی چشم
  پروتز چانه بدون جراحی با تزریق ژل و چربی

در صورت داشتن هر یک از مشکلات پزشکی زیر، باید پزشک خود را در جریان بگذارید:

 • بیماری چشم مانند گلوکوم، خشکی چشم یا جداشدگی شبکیه
 • اختلالات تیروئید مانند بیماری گریوز و کم‌کاری یا پرکاری تیروئید
 • بیماری‌های قلبی عروقی، فشار خون بالا یا سایر اختلالات گردش خون یا دیابت

 

 

آمادگی برای جراحی


آمادگی برای جراحی پلک

در جلسه مشاوره اولیه، پزشک شما به بررسی ناحیه اطراف چشم‌هایتان می‌پردازد و درباره اهداف و انتظاراتتان درباره جراحی بلفاروپلاستی سوال می‌کند. سپس می‌تواند یک برنامه درمانی را برای رسیدن به اهدافتان تنظیم کند. درک نقش ابروها، پوست و چربی در پلک بالا و موقعیت حاشیه پلک از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

پزشک از شما درخواست می‌کند تا تاریخچه پزشکی خود و لیستی از داروهایی که در حال مصرف هستید، از جمله مکمل‌های بدون نسخه، را به او ارائه دهید. این اطلاعات ضروری است زیرا ممکن است داروهایی که استفاده می‌کنید، مانند آسپیرین، ایبوپروفن، روغن ماهی، روغن دانه کتان، ویتامین E و غیره، باعث رقیق شدن خون شما شوند. همچنین، برای بررسی بیماری‌هایی مانند خشکی چشم، معایناتی بر روی چشم‌های شما انجام می‌شود. اگر افتادگی پلک بر بینایی شما تأثیر داشته باشد، ممکن است نیاز به ارزیابی میدان دید داشته باشید. قبل از عمل، باید حداقل 5 روز از مصرف داروهای ضد دردی که استیل سالیسیلیک اسید (مانند آسپرین، آسپرین کاردیو، تیاترال و آلکا سلتزر) دارند، خودداری کنید. استفاده از سایر داروهای مسکن مجاز است.

اگر کبودی‌های قابل توجهی دارید یا پس از جراحت به طور مداوم خونریزی می‌کنید، باید به پزشک خود اطلاع دهید. زیرا ابن موارد نیز در برنامه‌ریزی جراحی شما در نظر گرفته می‌شوند.

مراحل جراحی


مراحل جراحی پلک

مرحله 1 بیهوشی 

داروهایی برای راحتی شما در طی عمل جراحی تجویز می‌شوند. این داروها شامل آرامبخش وریدی یا بیهوشی عمومی است. پزشک شما بهترین انتخاب را به شما توصیه می‌کند.

مرحله 2 برش 

خطوط برش برای جراحی پلک طوری طراحی می‌شوند که جای زخم به خوبی در ساختار طبیعی ناحیه پلک پنهان شود.

افتادگی پلک بالا را می‌توان از طریق ایجاد یک برش در خط طبیعی پلک فوقانی اصلاح کرد. این برش به پزشک اجازه می‌دهد تا موقعیت رسوبات چربی را اصلاح کند، عضلات و بافت را سفت کند، و یا پوست اضافی را از بین ببرد.

مشکلات پلک پایین نیز می‌تواند با یک برش درست در زیر خط مژه پایین اصلاح شود. از طریق این برش، پوست اضافی پلک‌های پایین برداشته می‌شود.

ایجاد یک برش در ناحیه ملتحمه که در داخل پلک پایین پنهان می‌شود، یک روش جایگزین برای اصلاح مشکلات پلک پایین و توزیع مجدد یا از بین بردن چربی اضافی است.

مرحله 3 بستن برش‌ها 

برش‌های پلک به طور معمول با موارد زیر بسته می‌شوند:

 • بخیه‌های جذبی یا غیرجذبی
 • چسب‌های پوستی
 • نوار جراحی
  بوتاکس دیسپورت (Dysport) چگونه به کاهش چین و چروک کمک می کند؟

جراح شما ممکن است از یک لایه بردار شیمیایی لیزری برای از بین بردن رنگ تیره پلک‌های پایین استفاده کند.

مرحله 4 نتایج را مشاهده کنید 

نتایج جراحی پلک به تدریج با فروکش شدن تورم و کبودی ظاهر می‌شود تا یک پلک صاف، با کانتور و حاشیه بهتر و ظاهری زیباتر و جوان‌تر ایجاد شود.

 

 

جدول زمانی ریکاوری 


بهبودی بلفاروپلاستی

دستورالعمل‌های مربوط به بهبودی بعد از بلفاروپلاستی برای هر فرد ممکن است متفاوت باشد. این دستورالعمل‌ها شامل موارد زیر می‌شود:

 1. مراقبت از چشم: به شما دستورالعمل‌های خاصی درباره نحوه مراقبت و بهداشت چشمتان داده می‌شود. این شامل استفاده از قطره‌های چشمی، ماسک یا بانداژ برای حفاظت از چشم‌ها در مدت زمان تعیین شده است.
 2. داروها: ممکن است به شما داروهایی تجویز شود که باید به صورت خوراکی مصرف کنید تا به بهبودی شما کمک کنند و احتمال عفونت را کاهش دهند. اطلاعات دقیق در مورد نوع و زمان مصرف داروها به شما ارائه می‌شود.
 3. نگرانی‌ها و علائم غیرطبیعی: دستورالعمل‌ها شامل نکات و نگرانی‌های خاصی است که باید در مورد محل جراحی یا سلامت کلی بدن خود نظارت داشته باشید. این ممکن است شامل علائم عفونت، خونریزی غیرمعمول، تورم یا درد شدید باشد. در صورت بروز هرگونه نگرانی، باید به جراح پلاستیک خود اطلاع دهید.
 4. زمانبندی ویزیت‌های پیگیری: دستورالعمل‌ها شامل زمانبندی ویزیت‌های پیگیری با جراح پلاستیک شما است. این ویزیت‌ها برای مراقبت و بررسی پیشرفت شما بعد از جراحی برنامه‌ریزی می‌شوند.

مهم است که دستورالعمل‌های پس از جراحی را به دقت دنبال کنید و در صورت بروز هرگونه سوال یا نگرانی، به پزشک خود مراجعه کنید.

پزشکان دریافتند که کبودی و تورم در حدود 24 ساعت بعد از عمل به اوج خود می‌رسد. پس از جراحی، یک لیست از دستورالعمل‌های مربوط به مراقبت بعد از عمل دریافت خواهید کرد که در مورد استفاده از یخ در 48 ساعت اول توضیح داده است. استفاده از یخ به کاهش میزان تورم و کبودی چشم کمک می‌کند. بالا گرفتن سر هنگام خواب نیز می‌تواند به کاهش این مشکل کمک کند. کبودی ممکن است یک تا دو هفته طول بکشد. بیشتر تورم شما باید در یک تا دو هفته اول برطرف شود اما در برخی از افراد ممکن است چندین هفته طول بکشد تا تورم باقیمانده فروکش کند. دکتر از شما می‌خواهد که در هفته اول از انجام فعالیت‌های شدید خودداری کنید. این محدودیت‌ها معمولاً در اولین ویزیت بعد از عمل که یک هفته پس از جراحی انجام می‌شود، با برداشتن بخیه‌ها از بین می‌روند. ترشح مایعاتی از بخیه‌ها طبیعی است و در اوایل دوره بهبودی بعد از عمل انتظار می‌رود. یک پماد آنتی‌بیوتیک چشمی نیز برای شما تجویز می‌شود که باید دو بار در روز بر روی زخم‌ها استفاده کنید. تحریک در محل برش نیز ممکن است ایجاد شود. شما باید سعی کنید تا پایان روند بهبودی، چشم‌های خود را در برابر افتاب محافظت کنید و از عینک آفتابی رنگی تیره استفاده کنید.

  انواع روش‌های پاک کردن تتو بصورت دائمی و موقت

اگر دچار تنگی نفس، درد قفسه سینه یا ضربان غیرمعمول قلب شدید، بلافاصله به دنبال مراقبت‌های پزشکی باشید. در صورت بروز هر یک از این عوارض، ممکن است به بستری شدن در بیمارستان و درمان اضافی نیاز داشته باشید.

عمل پزشکی و جراحی یک علم دقیق نیست. اگرچه انتظار می‌رود نتایج خوبی به دنبال داشته باشد، اما هیچ تضمینی برای آن وجود ندارد. در برخی شرایط، دستیابی به نتایج مطلوب با یک عمل جراحی ممکن نیست. ممکن است جراحی دیگری لازم باشد.

حقایق مهم در مورد ایمنی و خطرات جراحی پلک 


تصمیم برای جراحی پلک بسیار شخصی است و شما باید تصمیم بگیرید که آیا مزایای عمل شما را به اهداف خود می‌رسانند یا خیر. یا خطرات و عوارض بالقوه آن برای شما قابل قبول هستند یا خیر.

جراح پلاستیک و یا کارکنان کلینیک به طور دقیق خطرات مرتبط با جراحی را برای شما توضیح می‌دهند. از شما می‌خواهند که فرم‌های رضایت نامه را امضا کنید تا اطمینان حاصل کنید که جراحی مورد نظر و هر گونه خطرات یا عوارض احتمالی را کاملاً درک می‌کنید.

بسیار مهم است که در مورد عمل پلک خود از جراح پلاستیک خود سوال کنید. احساس اضطراب طبیعی است. این اضطراب می‌تواند هیجان مربوط به ظاهر جدید خود بعد از عمل باشد یا کمی استرس قبل از عمل. از بحث در مورد این احساسات با جراح پلاستیک خود خجالت نکشید.

نتایج عمل ماندگار خواهند بود 


نتایج عمل بلفاروپلاستی ماندگار است

نتایج نهایی عمل شما بعد از چند هفته ظاهر می‌شوند، اما صاف شدن کامل خطوط برش ممکن است یک سال طول بکشد.

با اینکه انتظار می‌رود جراحی پلک مشکل خاص شما را برای همیشه اصلاح کند، اما فراموش نکنید که شما به طور طبیعی پیر می‌شوید. محافظت در برابر آفتاب در طول زندگی به حفظ نتایج عمل کمک می‌کند.

هزینه جراحی پلک چقدر است؟ 


هزینه همیشه در جراحی موضوعی مهم است. قیمت جراحی پلک می‌تواند بسیار متفاوت باشد. هزینه جراح برای بلفاروپلاستی ممکن است براساس تجربه وی، نوع روش مورد استفاده و همچنین موقعیت جغرافیایی مطب متفاوت باشد.

بسیاری از جراحان پلاستیک برنامه‌های مالی خود را به بیمار ارائه می‌دهند. بنابراین حتماً در این مورد سوال کنید.

هزینه ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • هزینه جراح
 • هزینه‌های بیمارستان یا مرکز جراحی
 • هزینه‌های بیهوشی
 • نسخه‌های دارویی ،
 • آزمایش‌های پزشکی

اهمیت رضایت شما بیش از هزینه است. هنگام انتخاب جراح پلاستیک برای جراحی پلک، به یاد داشته باشید که تجربه جراح و راحتی شما با او به اندازه هزینه نهایی جراحی مهم است.

مقالات مرتبط

فهرست
مشاوره رایگان مشاوره رایگان