جراحی لیفت سینه (ماستوپکسی) : افزایش زیبایی و اعتماد به نفس زنان

 1. مقالات
 2. /
 3. جراحی لیفت سینه (ماستوپکسی) : افزایش زیبایی و اعتماد به نفس زنان

لیفت سینه

عمل لیفت سینه به عنوان یکی از عمل‌های محبوب در بین زنان شناخته می‌شود و در بعضی موارد ممکن است نتایجی مشابه عمل بزرگ کردن سینه را نیز به همراه داشته باشد. این عمل جراحی، که به عنوان ماستوپکسی نیز شناخته می‌شود، سینه‌ها را سفت و بالا می‌برد. در این عمل، پوست اضافی برداشته می‌شود تا بافت‌های اطراف آن محکم شده و برای تغییر شکل و حمایت از محل جدید سینه، مناسب باشد. همچنین، بافت داخلی سینه نیز معمولاً شکل جدیدی به خود می‌گیرد. زنان معمولاً این عمل را به صورت سرپایی دریافت می‌کنند، به این معنی که نیازی به بستری شدن ندارند. مدت زمان انجام این عمل حدود سه ساعت است و معمولاً تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود.

لیفت سینه در یک نگاه
در طول یک عمل جراحی لیفت سینه، پوست اضافی برداشته می‌شود و بافت پستان تغییر می‌یابد تا مجددا محکم شود و سینه را بالا نگه دارد. اگر سینه‌های شما شل شده است یا نوک سینه‌تان به سمت پایین افتاده است، ممکن است عمل لیفت سینه را انتخاب کنید. لیفت سینه می‌تواند شل شدگی و افتادگی سینه را کاهش دهد و موقعیت نوک سینه و ناحیه تیره اطراف آن (آرئول‌ها) را بالاتر ببرد. اندازه آن‌ها را نیز می‌توان در طول عمل کوچکتر کرد تا تناسب آنها را نسبت به موقعیت جدید سینه حفظ کند. بالا بردن سینه ممکن است موجب بهبود تصور شخص نسبت به خود و افزایش اعتماد به نفس وی شود.

علل افتادگی سینه 


همانطور که سن شما افزایش می‌یابد، سینه‌های شما تغییر می‌کنند- و کشش و استحکام خود را از دست می‌دهند. علل زیادی برای این نوع تغییرات پستانی وجود دارد از جمله:

 • بارداری. در طول بارداری، لیگامان‌هایی که از سینه‌های شما حمایت می‌کنند ممکن است به دلیل بزرگ شدن سینه‌هایتان، کشش بیشتری پیدا کنند. این کشش ممکن است به تضعیف بالا نگه داشتن سینه، پس از بارداری منجر شود- خواه اینکه آیا شما به کودکتان شیر بدهید یا خیر.
 • نوسانات وزن. تغییرات وزن شما می‌تواند سبب کشش پوست سینه شما و از دست رفتن حالت الاستیسیته آن شود.
 • جاذبه زمین. با گذشت زمان، گرانش باعث کشیدگی لیگامان‌های سینه می‌شود در نتیجه سینه‌ها افتاده می‌شوند.

چه کسی کاندیدای مناسبی برای جراحی لیفت سینه است؟


 

عمل لیفت سینه مناسب برای همه افراد نیست. اگر در آینده نزدیک قصد حاملگی دارید، ممکن است لازم باشد عمل بالابردن سینه را به تعویق بیاندازید. در طول دوران بارداری، سینه‌های شما ممکن است نتایج عمل لیفت را تحت تأثیر قرار داده و به حالت اولیه خود بازگردند. همچنین، باید در نظر داشته باشید که تأثیرات شیردهی با سینه نیز باید مورد توجه قرار گیرد. اگرچه شیردهی با سینه پس از عمل لیفت سینه امکان پذیر است، اما به دلیل اینکه نوک پستان از بافت زیرین سینه جدا نیست، برخی از زنان ممکن است مشکل در تولید کافی شیر داشته باشند.

شما ممکن است متقاضی عمل لیفت سینه باشید اگر:

 • سینه‌های شما شل شده باشند- شکل و حجم خود را از دست داده است.
 • نوک سینه‌های شما- هنگامی که از سوتین استفاده نمی‌کنید- پایین می‌افتد و مانند یک سینه ایده آل، دقیقا در وسط سینه قرار ندارد.
 • نوک سینه‌ها و آرئولی‌های شما به سمت پایین منحرف شده‌اند.
 • آرئولی‌های شما نسبت به سینه‌هایتان گسترش بیشتری یافته است.
 • یکی از سینه‌های شما پایین‌تر از دیگری است.
  رفع خارش پوست صورت، دست و پا ناشی از آلرژی و اگزما

مزایا


مزایا

یک عمل لیفت سینه، شکل سینه‌های شما را تغییر می‌دهد تا موقعیت و قرارگیری آنها را بالاتر بیاورد. این عمل به سینه‌ها ظاهر قوی‌تر و پرانرژی‌تری می‌دهد. شما می‌توانید این عمل را برای سینه خود انجام دهید، چه کوچک باشند و چه بزرگ. اندازه سینه مهم نیست (با این حال، نتایج آن ممکن است در زنانی که دارای سینه‌های سنگین‌تری هستند، دوام کمتری داشته باشد.)

به علاوه برای رسیدن به یک ظاهر جذاب‌تر، بسیاری از افرادی که عمل لیفت سینه انجام می‌دهند تجربه چشمگیری در افزایش اعتماد به نفس در زندگی مشترک و رابطه خود خواهند داشت. اگر قبلا از پوشیدن لباس خاصی اجتناب می‌کردید، ممکن است متوجه شوید که که بعد از عمل جراحی لیفت سینه، قادر هستید تاپ، بیکینی و سایر لباس‌های باز را با اطمینان و اعتماد به نفس بپوشید.

جراحی لیفت سینه می‌تواند از تحریک پوستی ناشی از استفاده از لباس‌های زیر خاص که برای بالا نگه داشتن سینه استفاده می‌شوند، نیز بکاهد. در نهایت، این عمل می‌تواند این نتایج برجسته را در طی یک دوره نقاهت نسبتا کوتاه ارائه دهد. اگرچه شما باید چندین هفته پس از عمل جراحی، سوتین مخصوصی را بپوشید، اما می‌توانید در عرض هفت الی 10 روز به کار و فعالیت خود برگردید و پس از گذشت شش هفته، تمرینات فیزیکی سابق خود را نیز از سر بگیرید.

قبل از عمل


پیش از لیفت سینه شما ممکن است به این موارد نیاز داشته باشید:

 • ماموگرافی. این به تیم پزشکی شما کمک خواهد کرد تا تغییرات ایجاد شده در بافت سینه شما را مشاهده کرده و بتوانند نتایج ماموگرامی آینده را تفسیر کنند.
 • سیگار نکشید. سیگار کشیدن جریان خون را در پوست کاهش می‌دهد و می‌تواند روند بهبودی را آهسته کند. اگر سیگار می‌کشید، پزشک شما توصیه می‌کند قبل از عمل سیگار کشیدن را ترک کنید.
 • اجتناب از مصرف داروهای خاص. شما به احتمال زیاد باید از مصرف آسپیرین، داروهای ضد التهابی و مکمل‌های گیاهی جلوگیری کنید زیرا این داروها می‌توانند خونریزی را افزایش دهند.
 • یک نفر همراه داشته باشید. طوری برنامه ریزی کنید که شخصی همراه شما باشد تا بعد از عمل شما را به منزل برساند، و در طول دوره نقاهت به شما کمک کند. ممکن است در اوایل دوره نقاهت خود، به کسی احتیاج داشته باشید که برای انجام فعالیت‌های روزانه، مانند شستن موهایتان، به شما کمک کند.

در طی عمل


 تکنیک‌های مورد استفاده‌‌ای که برای حذف پوست سینه و تغییر ساختار و بافت سینه استفاده می‌شود، متفاوت است. و تکنیک خاصی که جراح پلاستیک شما انتخاب می‌کند تعیین کننده محل برش و زخم‌های ناشی از آن خواهد بود.

پزشک شما ممکن است برش را در این بخش‌ها انجام دهد:

 • در اطراف آرئولی- ناحیه تیره اطراف نوک پستان
 • در بخش پایین آرئولی سینه‌ها
 • به صورت افقی در امتداد دیواره سینه

پزشک شما ممکن است بخیه‌های عمیقی در سینه‌های شما قرار دهد تا شکل بافت سینه را تغییر داده و در صورت لزوم، سایز آرئولی سینه‌های شما را کاهش دهد. او پوست اضافی را برداشته و نوک پستان را به بالاتر می‌آورد. سپس دکتر پوست سینه را مجددا به هم متصل می‌کند و برش‌های ایجاد شده را با کمک نوار جراحی یا چسب‌های پوستی می‌بندد.

  انواع لیپوساکشن برای رفع چربی شکم، باسن، ران، بازو و غبغب

پس از عمل


پس از عمل

برای دستیابی به نتایج ایده آل، باید مراقب باشید و برخی از نکات را انجام دهید مانند:

 • پس از لیفت سینه، سینه‌های شما به احتمال زیاد با گاز و یک سینه بند محافظت کننده مخصوص جراحی، پوشانده می‌شوند. لوله‌های کوچکی ممکن است در محل بریدن سینه‌ها قرار گیرد تا هرگونه خونریزی یا مایع اضافی را دفع کند.
 • سینه‌های شما برای حدود دو هفته متورم و کبود می‌شود. به احتمال زیاد احساس درد و ناراحتی در اطراف محل برش، که برای چند ماه قرمز یا صورتی می‌شود، خواهید داشت. کمرنگ شدن این کبودی‌ها در نوک پستان‌ها، آئولا و پوست سینه ممکن است حدود شش هفته طول بکشد.
 • در چند روز اول پس از عمل لیفت سینه، داروهای ضد درد را طبق توصیه پزشک خود مصرف کنید. از کش آمدن، خم شدن و بلند کردن اشیاء سنگین اجتناب کنید. بر روی پشت یا پهلوی خود بخوابید و تا از فشار وارد آمدن به سینه خود جلوگیری کنید.
 • حداقل یک تا دو هفته پس از عمل لیفت سینه از فعالیت جنسی اجتناب کنید. از پزشک خود بپرسید که انجام فعالیت‌های روزمره، مانند شستن موهایتان، دوش گرفتن یا حمام رفتن، اشکالی ندارد.
 • لوله‌های زهکشی که در نزدیکی محل برش سینه‌های شما قرار می‌گیرند معمولا ظرف چند روز برداشته می‌شوند. هنگامی که دکتر شما لوله‌ها را برمیدارد، ممکن است که احتمالا باند و پانسمان‌های شما را نیز عوض کرده یا بردارد.
 • به مدت سه یا چهار روز سوتین محافظ مخصوص جراحی را بپوشید. پس از آن تا سه یا چهار هفته سوتین نرم بپوشید. پزشک شما ممکن است از نوار سیلیکون یا ژل بر روی محل برش‌ها استفاده کند تا بهبودی را تسریع بخشند.

نتیجه


نتیجه

شما متوجه تغییرات فوری در ظاهر سینه‌های خود خواهید شد- هرچند شکل آنها همچنان تغییر خواهد کرد و در چند ماه آینده تثبیت خواهد شد. در ابتدا، زخم‌هایی قرمز و ناهنجار ظاهر می‌شوند. اگرچه اثر زخم‌ها دائمی است، اما در عرض یک تا دو سال، نرم و سفید خواهند شد. زخم‌های ناشی از لیفت سینه معمولا زیر سوتین و لباس پنهان می‌شود. ممکن است متوجه شوید که اندازه سوتین شما پس از عمل لیفت سینه کاهش می‌یابد، حتی اگر به همراه این عمل، عمل کوچک کردن سینه‌ها را انجام نداده باشید. دلیل ساده این اتفاق، در نتیجه این است که سینه‌های شما قوی‌تر و گردتر شده است.

به یاد داشته باشید که لیفت سینه ممکن است دائمی نباشد. همانطور که سن شما بالا می‌رود، الاستیسیته طبیعی پوست شما کاهش می‌یابد و ممکن است موجب افتادگی سینه شما شود- به خصوص اگر دارای سینه‌های بزرگ و سنگینی باشید. حفظ یک وزن پایدار و سالم می‌تواند به شما در حفظ نتایج عمل کمک کند.

خطرات


خطرات

عمل بالا بردن سینه ممکن است خطرات مختلفی داشته باشد، از جمله:

 • زخم. در حالی که جای زخم‌ها دائمی است، در عرض یک تا دو سال، نرم‌تر شده و کمرنگ می‌شوند. زخم‌های حاصل از لیفت سینه معمولا توسط سوتین و لباس پنهان می‌شوند. به ندرت، به دلیل بهبودی ضعیف، زخم‌های ضخیم و گسترده‌ای ایجاد می‌شوند.
 • تغییر در احساس نوک پستان یا کل سینه. در حالی که احساس، به طور معمول در عرض چند هفته باز می‌گردد، در برخی از افراد، از دست دادن احساس ممکن است دائمی باشد. به طور معمول، احساس تحریک تحت تاثیر قرار نمی‌گیرد.
 • ناهنجاری‌ها یا عدم تقارن در شکل و اندازه سینه. این می‌تواند به عنوان یک نتیجه حاصل از تغییراتی که در طول روند نقاهت رخ می‌دهد، باشد. همچنین ممکن است عمل جراحی نتواند ناهماهنگی سینه‌ها را اصلاح کند.
 • مشکل شیردهی. در حالی که معمولا شیردهی پس از عمل لیفت سینه امکان پذیر است، برخی از زنان ممکن است در تولید شیر کافی مشکل داشته باشند.
  کاشت مو با بانک موی ضعیف چگونه انجام می‌شود؟

هزینه‌ها


هزینه همیشه در عمل‌های جراحی متغیر در نظر گرفته می‌شود. هزینه عمل جراحی می‌تواند به طور گسترده‌ای بین جراحان پلاستیک متخصص متفاوت باشد. برخی عواملی که ممکن است بر این هزینه تاثیر بگذارند عبارتند از: تجربه جراح، نوع روش استفاده شده و محل مطب پزشک.

هزینه‌های مرتبط با این عمل ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • هزینه جراح
 • هزینه‌های بیمارستان یا مرکز جراحی
 • هزینه بیهوشی
 • نسخه دارو
 • پوشاک پس از جراحی
 • آزمایش های پزشکی

سوالات متداول


در اینجا شما می‌توانید سوالات متداول در مورد جراحی لیفت سینه را پیدا کنید:

آیا زخم‌ها باقی خواهند ماند؟ 

زخم‌ها بخش اجتناب ناپذیری از هر عمل جراحی تهاجمی هستند. جراح پلاستیک متخصص شما تلاش خواهد کرد تا با انجام برش به میزان حداقل و در بخش‌های غیر قابل رویت، مشخص بودن زخم‌ها را به حداقل برساند به این ترتیب، زخم‌ها در امتداد خطوط و چروک‌های طبیعی پوست قرار خواهند گرفت. زخم‌ها ممکن است به مرور زمان محو شوند و به سختی قابل تشخیص باشند.

آیا من نیاز به جراحی مجدد دارم؟

در بیشتر موارد، نیازی به تکرار عمل جراحی بالا بردن سینه نیست. با این حال، مانند تمام عمل‌های جراحی، جراحی مجدد ممکن است برای اصلاح بی نظمی‌های جزئی، ضروری باشد.

طول دوره نقاهت عمل جراحی لیفت سینه چقدر است؟

در اکثر موارد، بسته به میزان پوست حذف شده، 2 تا 14 روز پس از عمل جراحی سینه، می‌توانند به محل کار و فعالیت خود بازگردند. دوره نقاهت طولانی‌تر بستگی به نوع کاری دارد که بیمار باید بتواند انجام دهد. کارهای سنگین نیاز به 14 روز استراحت پس از عمل دارد. کارهای سبک نیاز به تنها 2 تا 5 روز استراحت، بسته به میزان پوستی که برداشته شده است و اینکه بیمار چقدر احساس ناراحتی در ناحیه عمل می‌کند، دارد.

تفاوت بین یک لیفت هلالی سینه و لیفت عمودی چیست؟

لیفت هلالی سینه یک بالا بردن ضعیف است که باعث تغییر شکل اندک آرئولا می‌شود. در بالا بردن دوناتی یا دور آرئولی، در سراسر اطراف آرئولا زخم ایجاد می‌شود و برای بالا بردن نوک پستان یا کاهش اندازه آن، مناسب است. ممکن است برخی افراد تمایل به پهن شدن پستان داشته باشند. لیفت عمودی، یک لیفت دوناتی شکل با زخم‌های عمودی اضافی است که در پایین آرئولا قرار دارد. این لیفت مناسب کسانی است که نه تنها تمایل دارند نوک سینه و آرئولا را بالا ببرند بلکه مایلند سینه آنها مخروطی شکل شود.

مقالات مرتبط

فهرست
مشاوره رایگان مشاوره رایگان