تزریق بوتاکس دور چشم برای رفع چروک و خطوط زیر چشم

تزریق بوتاکس برای رفع خطوط و چین و چروک‌های اطراف چشم‌ها و دهان انجام می‌شود. آیا می‌توان از بوتاکس برای کاهش سیاهی اطراف چشم و پف زیر چشم نیز استفاده کرد؟ سم بوتولینوم که به آن بوتاکس گفته می‌شود دارویی است که انقابض های عضلانی که باعث شکل گرفتن چین و چروک‌ها شده‌اند را کاهش می‌دهد.

البته سازمان غذا و داروی آمریکا هنوز تزریق بوتاکس در زیر چشم با مقاصد زیبایی را تأیید نکرده است. تحقیقات کمی در مورد اثربخشی این روش و همچنین عوارض جانبی تزریق بوتاکس در زیر چشم انجام شده است.

بوتاکس چگونه عمل می‌کند؟


بوتاکس چگونه عمل می_کند

شیشه‌های آمپول بوتاکس حاوی سه ماده اصلی است: سم بوتولینوم نوع آ، آلبومین انسانی و کلرید سدیم. سم بوتولینوم یکی از مواد فعال این دارو است که بیشترین تأثیر را دارد. زمانی که بوتاکس در عضلات تزریق می‌شود، پالس‌های عصبی که باعث انقباض عضله مورد نظر می‌شود مسدود می‌شوند و عضله مورد تزریق توانایی حرکتی خود را از دست داده و در نتیجه چین و چروک‌های ناحیه تحت درمان نیز کاهش خواهند یافت.

بوتاکس، چین و چروک‌ها را فقط در قسمت‌هایی از صورت که حرکت دارند کاهش می‌دهد. پزشکان معمولاً از بوتاکس برای رفع خطوط اخم بین ابروها، خطوط روی پیشانی، چین و چروک‌های اطراف چشم‌ها استفاده می‌کنند. بوتاکس یک راه حل دائمی محسوب نمی‌شود و انسداد عصبی معمولاً پس از 3 تا 6 ماه از بین می‌رود و عضلات دوباره شروع به انقباض می‌کنند. برای حفظ نتایج باید تزریق دوباره تکرار شود.

بیماری‌های زیر چشم را نمی‌توان به کمک تزریق بوتاکس درمان کرد


 سیاهی زیر چشم

سیاهی و گود افتادگی زیر چشم معمولاً با افزایش سن ایجاد می‌شود. این یک بخش طبیعی از فرایند افزایش سن و پیری است. پوست شما با افزایش سن، نازک‌تر می‌شود و در نتیجه عروق خونی زیر پوست نمایان شده و پوست زیر چشم سیاه‌تر به نظر می‌رسد. سیاهی زیر چشم در برخی افراد ممکن است به طور ژنتیکی وجود داشته باشد.

 گزینه‌های بوتاکس برای رفع سیاهی زیر چشم 

از آنجا که احتمالاً بوتاکس در درمان سیاهی زیر چشم‌ها مؤثر واقع نمی‌شود، پزشک ممکن است به شما توصیه نماید که به جای آن از ژل‌ها و فیلرهای پوستی نظیر ژوویدرم یا رستالین برای پر کردن گودافتادگی و کاهش ظاهر سیاه زیر چشم‌ها استفاده کنید. لیزر درمانی نیز یکی دیگر از روش‌های رفع سیاهی زیر چشم است که به کمک آن می‌توان پیگمنت های این قسمت را برداشت.

پف زیر چشم

معمولاً با افزایش سن، تورم خفیفی در زیر چشم‌ها ایجاد می‌شود. با افزایش سن، عضلات نگهدارنده پلک‌ها به تدریج ضعیف شده و باعث می‌شوند که چربی‌های اطراف به سمت پلک‌ها حرکت کنند و در نتیجه موجب ایجاد پف در زیر چشم‌ها می‌شود.

 گزینه‌های بوتاکس برای رفع پف زیر چشم

در حالی که پف زیر چشم را نمی‌توان با تزریق بوتاکس درمان نمود، اما می‌توان از روش‌های درمانی دیگر برای رفع این عارضه کمک گرفت. فیلرهای پوستی را می‌توان برای رفع گودی بالای گونه مورد استفاده قرار داد در حالی که با انتقال چربی می‌توان چربی‌های اضافی زیر چشم را برداشت. لیزر درمانی نیز برای سفت کردن پوست زیر پلک پایین و کاهش پف آلودگی زیر چشم به کار برده می‌شود.

آیا شما کاندیدای مناسبی برای تزریق بوتاکس زیر چشم هستید؟


اگر هدف شما کاهش چین و چروک‌های دینامیکی است که به دلیل بیان حالات صورت ایجاد شده‌اند احتمالاً می‌توانید تحت تزریق بوتاکس قرار گیرید. چین و چروک‌های استاتیک که در زمان بی‌حرکت و ثابت بودن صورت نیز وجود دارند را نمی‌توان به کمک تزریق بوتاکس برطرف نمود.

به علاوه، برای این که شرایط لازم برای تزریق بوتاکس را داشته باشید باید:

 • سن شما بیش از 18 سال باشد
 • اخیراً برای رفع چین و چروک‌های اطراف چشم، تحت تزریق بوتاکس قرار گرفته باشید
 • عضلات صورت شما سالم باشند زیرا بوتاکس زیر چشم برای افراد جوان که پلک‌های خوب و قوی دارند و برخی افراد که آناتومی اوربیتال سالمی دارند مناسب است.
 • از نظر جسمی از سلامت کافی برخوردار باشید و به بیماری‌های عصبی عضلانی یا بیماری‌های جدی و خطرناک دیگر مبتلا نباشید.

این فرایند برای افراد سالمندی که به دلیل پیری، چین و چروک‌های صورت آنها زیاد است یا عضلات پلک‌های آنها ضعیف است مناسب نیست. در صورتی که باردار هستید یا در دوران شیردهی هستید باید از تزریق بوتاکس خودداری کنید زیرا اثر بوتاکس بر جنین و کودک شیرخواره هنوز به طور کامل شناخته نشده است.

حین انجام فرایند چه انتظاری باید داشت؟


بوتاکس زیر چشم یک روش غیر جراحی است که معمولاً در کمتر از 30 دقیقه انجام می‌شود. تزریق معمولاً در مطب و با استفاده از سوزن‌های کوچک در قسمت پایین اوربیکولاریس اوکولی- عضله نزدیک پلک‌ها – انجام می‌شود.

بیشتر پزشکان فقط از یک یا دو واحد بوتاکس در هر طرف استفاده می‌کنند. این مقدار در مقایسه با برخی درمان‌های دیگر بسیار کم است زیرا احتمال بروز عوارض و خطرات احتمالی با تزریق مقادیر بیشتر بوتاکس افزایش می‌یابد.

همان طور که در بالا توضیح داده شد، بوتاکس معمولاً در قسمت زیر چشم و به منظور رفع چین و چروک‌های اطراف چشم تزریق می‌شود. نتایج حاصل از انجام فرایند در بیمارانی که به منظور رفع چین و چروک‌های اطراف چشم و زیر چشم تحت تزریق قرار می‌گیرند نسبت به افرادی که تزریق در زیر پلک آنها انجام می‌شود بهتر گزارش شده است.

تزریق بوتاکس در زیر چشم چقدر مؤثر است؟


تزریق بوتاکس برای درمان پف آلودگی یا گودافتادگی زیر چشم هنوز مورد تأیید سازمان غذا و داروی آمریکا نیست. به همین دلیل، محققان در حال مطالعه در مورد این نوع استفاده از بوتاکس هستند؛ پزشکان در مورد میزان اثربخشی تزریق بوتاکس در این قسمت از صورت هنوز نظر قطعی ندارند.

یک مطالعه که در سال 2003 انجام شده است نشان می‌دهد که اگر بوتاکس در زیر و اطراف چشم‌ها تزریق شود ممکن است باعث کاهش ظاهر چین و چروک‌ها در آن قسمت شود. نوزده زن در این تحقیق مشارکت کرده و تحت تزریق قرار گرفته‌اند. افرادی که تزریق در پلک پایین و چین و چروک‌های اطراف چشم آنها انجام شده است نتایج مثبت‌تری نسبت به آنهایی که تزریق در پلک پایینشان انجام شده گرفته‌اند.

این نتایج نشان می‌دهد که تزریق بوتاکس باعث می‌شود که پلک پایین فربه‌تر و پرتر به نظر می‌رسد و به کاهش چین و چروک‌ها و پف آلودگی زیر چشم نیز کمک می‌کند.

محققان همچنین اثربخشی تزریق مقادیر مختلف بوتاکس در پلک پایین را اندازه‌گیری کرده‌اند. زمانی که بیماران 8 واحد بوتاکس دریافت کرده‌اند نتایج قوی‌تری به دست آورده‌اند البته این افراد عوارض جانبی شدیدتری را نیز تجربه کرده‌اند.

 عوارض جانبی


از آنجا که سازمان غذا و داروی آمریکا تزریق بوتاکس در زیر چشم‌ها را تأیید نکرده است، تحقیقات کاملی در مورد بی‌خطر بودن تزریق بوتاکس در این قسمت از صورت انجام نشده است.

این قسمت از صورت، ظریف است، خطرات احتمالی ناشی از تزریق بوتاکس در زیر چشم عبارتند از:

 • اشکال در بستن چشم‌ها
 • افتادگی چشم
 • بیحسی چشم
 • تورم پلک پایین

افراد مبتلا به بیماری‌های مزمن نباید تحت تزریق بوتاکس قرار گیرند. برخی از این بیماری‌ها عبارتند از اسکلروزیس جانبی آمیوتروفیک که عموماً به آن بیماری لوگهریگ گفته می‌شود، مایاستنیا گراویس و سندرم لامبرت – ایتون.

اثر ناشی از تزریق بوتاکس چه مدت دوام دارد؟


ممکن است شما پس از تزریق، اثر چشمگیری در قسمت درمان شده مشاهده نکنید. اثر تزریق بوتاکس معمولاً پس از حدود 3 تا 7 روز مشخص می‌شود البته در برخی موارد نیز ممکن است تأثیر کامل تزریق پس از یک ماه مشخص شود.

بیشتر بیماران دریافته‌اند که اثر تزریق بوتاکس در زیر چشم معمولاً به سختی ممکن است 3 تا 4 ماه باقی بماند. پس از گذشت این مدت شما می‌توانید برای حفظ نتایج، تزریق را تکرار کنید.

 آیا ارزشش را دارد؟


بوتاکس گاهی در زیر چشم و به منظور رفع چین و چروک‌های اطراف چشم تزریق می‌شود. بسیاری از پزشکان تزریق بوتاکس به این منظور را توصیه نمی‌کنند زیرا معایب و خطرات ناشی از این کار بیش از محاسن آن است.

روش‌های دیگر رفع چین و چروک‌ها


روش_های دیگر رفع چین و چروک_ها

درمان‌های خانگی و داروهای تزریقی دیگر را می‌توان به جای تزریق بوتاکس در زیر چشم مورد استفاده قرار داد. باید مطلوبیت نتایج را پس از تزریق مورد توجه قرار دهید. به عنوان مثال، روش‌هایی که چین و چروک‌های زیر چشم را کاهش می‌دهند بسیار از متفاوت از روش‌هایی هستند که برای رفع گودی و سیاهی زیر چشم به کار برده می‌شوند.

نخست باید عادات روزانه فرد مورد بررسی قرار گیرد تا علت ایجاد پف یا چین و چروک‌های زیر چشم او مشخص شود. روش‌های زیر را می‌توان برای کاهش این چین و چروک‌ها به کار برد:

 • به اندازه کافی بخوابید که معمولاً 7 تا 8 ساعت خواب شبانه است
 • آلرژی‌های فصلی را که باعث پف آلودگی چشم می‌شوند با مصرف داروهای بدون نیاز به نسخه پزشک مانند آنتی‌هیستامین‌ها درمان کنید.
 • استعمال دخانیات را ترک کنید
 • از مصرف سدیم زیاد در رژیم غذایی خود پرهیز کنید زیرا باعث احتباس آب در بدن و تجمع مایع و پف آلودگی پوست می‌شود.
 • سر خود را در هنگام خواب کمی بالا نگه دارید تا مایع در زیر چشم های شما جمع نشود.
 • از قرار گرفتن زیاد در معرض نور مستقیم خورشید خودداری کنید و همیشه در هوای آفتابی از کرم‌های ضدآفتاب استفاده کنید.

برخی مواد آرایشی به لطافت و نرمی پوست زیر چشم‌ها کمک می‌کنند. به عنوان مثال، اگر نگران پف آلودگی چشم‌های خود هستید می‌توانید کرم‌های حاوی کافئین را امتحان کنید. کارخانه‌های سازنده، کافئین را به کرم‌های خود اضافه می‌کنند زیرا به سفت شدن پوست و کاهش پف آلودگی آن کمک می‌کند. اگر گودافتادگی و حلقه‌های سیاه زیر چشم، شما را نگران کرده است می‌توانید از کرم‌هایی که برای رفع این مشکل ساخته شده‌اند استفاده کنید.

برخی افراد از فیلرها برای افزایش حجم زیر چشم‌ها استفاده می‌کنند. در این روش، موادی در زیر چشم تزریق می‌شوند که به کاهش ظاهر چین و چروک‌ها و سایه‌های تیره روی صورت کمک می‌کنند.

لیزر درمانی نیز یک روش دیگر است. در این روش درمانی، رشد کلاژن در پوست تحریک شده و پوست سفت‌تر می‌شود. البته لیزر درمانی، روش بسیار گرانی است که غالباً هزینه هر جلسه لیزر درمانی، چند هزار دلار می‌شود.

 هزینه


هزینه بوتاکس

هزینه تزریق بوتاکس در هر منطقه و برای هر متخصص متفاوت است. افرادی که تحت تزریق بوتاکس قرار می‌گیرند علاوه بر پرداخت هزینه دارو باید بهای مدت زمانی که یک فرد برای تزریق صرف می‌کند، محل و مطبی که تزریق در آنجا انجام می‌شود و مواد مورد استفاده دیگر را نیز بپردازند.

قبل از تزریق بوتاکس می‌توانید درخواست کنید که برآورد هزینه برای شما انجام شود. پزشک معمولاً بر اساس نحوه تزریق بوتاکس و مقدار زمانی که تزریق لازم دارد تخمین را انجام می‌دهد.