انواع میکرونیدلینگ صورت برای جوانسازی و رفع چروک پوست

 1. دسته‌بندی نشده
 2. /
 3. انواع میکرونیدلینگ صورت برای جوانسازی و رفع چروک پوست

سطحی‌ترین لایه پوست در عمل جوانسازی میکرونیدلنیگ با ده‌ها سوزن سوراخ می‌شود. میکرونیدلینگ از طریق افزایش تولید کلاژن به جوانسازی پوست کمک می‌کند؛ چین و چروک‌ها و خطوط ریز روی پوست در پی افزایش تولید کلاژن کمتر می‌شود و بافت کلی پوست نیز بهتر می‌شود. میکرونیدلینگ به روش‌های مختلف برای از بین بردن اسکارها و پاکسازی پوست انجام می‌شود. میکرونیدلینگ  چین و چروک و کک و مک روی پوست را از بین می‌برد و پوستی صاف و نرم را به شما هدیه می‌دهد. از میکرونیدلینگ به دلیل افزایش دادن تولید کلاژن، با اصطلاح کلاژن درمانی نیز یاد می‌شود.

انواع میکرونیدلینگ


میکرونیدلنیگ دارای دو نوع اصلی درمانی و زیبایی است، میکرونیدلینگ درمانی باید توسط پزشک یا تحت نظارت پزشک انجام شود، اما میکرونیدلینگ زیبایی را فردی که در زمینه مراقبت از پوست و درمان میکرونیدلینگ آموزش دیده است، هم می‌تواند بدون حضور پزشک انجام بدهد. هر دو روش میکرونیدلینگ زیبایی و درمانی به دلیل افزایش دادن تولید کلاژن، به از بین رفتن چین و چروک‌ها و خطوط ریز روی پوست کمک می‌کنند، اما هزینه، عوارض جانبی و دوران بهبود دو روش درمانی و زیبایی علی‌رغم شباهت به یکدیگر، تفاوت‌هایی نیز با هم دارند. اگر می‌خواهید بدانید که کدام روش برایتان مناسب است، در ادامه با ما همراه باشید.

نیدلینگ درمانی

در میکرونیدلینگ درمانی از سوزن‌هایی بلندتر (0.5 میلی‌متر یا بلندتر) برای تحریک لایه درم که لایه عمقی‌تری از پوست است، استفاده می‌شود. سوزن‌های بلندتر (تا 2.5 میلی‌متر) به لایه عمقی درم می‌رسند و برای درمان آکنه و دیگر اسکارهای ناشی از متلاشی شدن بافت نرم موثرترند و کمک بیشتری به القای بازسازی و ترمیم پوست می‌کنند. میکرونیدلینگ درمانی یکی از روش‌های تهاجمی درمان پوست است و قبل از آن باید از کرم بی‌حس کننده موضعی گرید پزشکی استفاده کرد تا ناراحتی بیمار در طول درمان به حداقل برسد. انجام میکرونیدلینگ درمانی در شرایط زیر توصیه نمی‌شود:

 • ابتلا به بیماری‌های عروق کلاژن یا ناهنجاری‌های قلبی
 • ابتلا به روزاسه و وجود مشکلات مربوط به لخته شدن خون: برای مثال چنانچه بیمار داروهای رقیق کننده خون مصرف کند، میکرونیدلینگ درمانی توصیه نمی‌شود.
 • وجود عفونت قارچی یا باکتریایی فعال
 • مصرف داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی
 • وجود اسکارهایی با عمر کمتر از شش ماه

متوسط دوران بهبود پس از میکرونیدلینگ درمانی یک هفته است. خطر بروز عوارض زیر پس از میکرونیدلینگ درمانی بیشتر از میکرونیدلینگ زیبایی است:

 • عفونت
 • تغییرات رنگدانه‌ای پوست
 • واکنش به داروهای موضعی استفاده شده در طول درمان
 • آتروفی و تحلیل رفتن چربی صورت و ایجاد فرورفتگی روی صورت

میکرونیدلینگ زیبایی

در میکرونیدلینگ زیبایی از سوزن‌های کوتاه‌تر (با طول کمتر از 0.5 میلی‌متر) برای تحریک جزئی لایه اپیدرم و لایه فوقانی پوست استفاده می‌شود. میکرونیدلینگ زیبایی چین و چروک‌ها و خطوط ریز روی پوست را کمتر می‌کند و می‌توان آن را در کنار لایه‌برداری و میکرودرم ابریژن انجام داد تا اثرگذاری درمان برای از بین رفتن جای جوش و زخم به حداکثر برسد. چون تهاجم میکرونیدلینگ زیبایی نسبت به میکرونیدلینگ درمانی کمتر است، دوران بهبود آن نیز کوتاه‌تر است و احتمال بروز عوارض جانبی پس از روش زیبایی پایین‌تر است. میکرونیدلینگ زیبایی را می‌توان با استفاده از کرم‌های بی‌حسی موضعی ملایم‌تر انجام داد و حتی می‌توان در دوران بارداری و شیردهی اصلاً از کرم بی‌حسی استفاده نکرد. دوران بهبود این روش معمولاً 48 ـ 72 ساعت است و طیف وسیع‌تری از متقاضیان درمان‌های زیبایی شرایط لازم را برای انجام درمان دارند ـ برای مثال بیماران مبتلا به روزاسه، افرادی که داروهای رقیق کننده خون یا سرکوب کننده سیستم ایمنی مصرف می‌کنند یا عمر اسکارشان کمتر از شش ماه است، می‌توانند میکرونیدلینگ زیبایی را انجام بدهند. خطر تغییرات رنگدانه‌ای پوست بسیار کم و نزدیک به صفر است، همچنین آتروفی چربی صورت و عفونت به ندرت پس از میکرونیدلینگ زیبایی گزارش شده است.

انتخاب بهترین روش میکرونیدلینگ

پژوهشگران تاثیرگذاری میکرونیدلینگ درمانی و زیبایی در از بین بردن چروک‌های پوستی و دیگر عارضه‌های پوستی را بر روی 44 خانمی بررسی کردند که حداقل هفته‌ای یک بار در جلسات درمان شرکت کرده بودند. اندازه‌گیری عینی چروک‌ها، منافذ، رنگ و رنگدانه‌های پوستی به منظور تعیین اثرات سوزن‌هایی با طول مختلف از 0.2 تا 0.3 میلی‌متر (زیبایی) تا 0.5 تا 2 میلی‌متر (درمانی) انجام شد. نتایج نشان داد که استفاده از تمام سوزن‌ها تاحدی موجب بهبود وضعیت پوست می‌شود ـ چروک‌ها به طور متوسط به میزان 26 درصد و لکه‌های UV به میزان 16 درصد بهبود یافته بودند.

  لیزر ایلایت (elight): رفع موهای زائد با کاهش آسیب های ناشی از گرمای IPL

روش های انجام میکرونیدلینگ


محبوبیت میکرونیدلینگ به دلیل قابلیت آن در افزایش تولید کلاژن و بهبود ظاهر کلی پوست رو به افزایش است. از آنجایی که میکرونیدلینگ پوست را سالم‌تر و جوان‌تر می‌کند، افزایش طرفداران آن اصلاً عجیب نیست. در این بخش با سه روش مختلف انجام میکرونیدلینگ آشنا می‌شوید.

میکرونیدلینگ اصلی

میکرونیدلینگ دستگاهی است که سوزن‌های استریل بسیار ظریفی دارد؛ متخصص این دستگاه را در پوست وارد و خارج می‌کند تا سوراخ‌های بسیار ریزی روی پوست ایجاد شود. بدن کلاژن جدیدی را برای ترمیم این سوراخ‌های ریز تولید می‌کند. پس از درمان لازم است که خون به مدت حداقل یک ساعت روی صورت باقی بماند. خون حاوی فاکتورهای رشد بسیار مفید و عامل‌های ضدپیری است. مجراهایی که بعد از میکرونیدلینگ باز می‌شوند، فقط برای مدت محدودی باز می‌مانند، به همین دلیل خون باید روی صورت باقی بماند تا بیشترین مقدار ممکن از خون جذب شود. اگر خون را بلافاصله بعد از درمان پاک کنید، خودتان را از مزایای فاکتورهای رشد موجود در خون محروم خواهید کرد.

میکرونیدلینگ و پی آر پی

ترکیب میکرونیدلینگ و تزریق پلاسمای سرشار از پلاکت (PRP) به دلیل تاثیر فوق‌العاده‌ای که بر جوانسازی صورت دارد، به درمان “خون‌آشام‌ها” معروف است. برای انجام درمان PRP ابتدا مقداری خون از بیمار گرفته می‌شود، سپس خون در دستگاه سانتریفیوژ چرخانده می‌شود تا پروتئین غنی از پلاسما که مملو از فاکتورهای رشد است، از خون جدا شود. تزریق PRP روشی ایده‌آل برای بیمارانی است که می‌خواهند به نتیجه‌ای مشابه تزریق ژل و فیلر برسند و تولید کلاژن را در عمق بیشتری القا کنند. کبودی و دوران نقاهت بعد از این درمان ترکیبی بیشتر و طولانی‌تر است. ترکیب میکرونیدلینگ و تزریق PRP گزینه‌ای بهتر برای بیماران مسن‌تر یا افرادی است که می‌خواهند جای جوش را از بین ببرند.

میکرونیدلینگ و رادیوفرکانسی

درمان فرکتورا (Fractora) یا ترکیب میکرونیدلینگ و رادیوفرکوئنسی دستگاهی غیرتهاجمی و مورد تایید FDA برای جوانسازی پوست است؛ این دستگاه از شبکه‌ای از سوزن‌های بسیار ریز برای رساندن انرژی رادیوفرکوئنسی به پوست استفاده می‌کند. فرکتورا برای افرادی مناسب است که علاوه بر میکرونیدلینگ به کشیدن و سفت کردن پوست صورت نیز نیاز دارند. بهره‌گیری از انرژی رادیوفرکانسی کارآیی درمان را افزایش می‌دهد.

مزایای میکرونیدلینگ


مزایای میکرونیدلینگ پوست عبارت است از:

 • میکرونیدلینگ به کاهش نشانه‌های پیری و رفع جای جوش کمک می‌کند و پوست پیر را دوباره جوان می‌کند. در مطالعه‌ای که بر روی 60 بیمار دارای آکنه اسکار انجام شد، سه جلسه درمان میکرونیدلینگ بافت پوست را به میزان 31 درصد بهبود داد، بدون آن که باعث تغییر رنگ پوست شود. همچنین میکرونیدلینگ برای انواع پوست مفید بود.
 • میکرونیدلینگ برای انواع پوست مناسب است. دستگاه میکرونیدلینگ صدها مجرای بسیار ریز را روی پوست ایجاد می‌کند و کمترین آسیب را به لایه اپیدرم می‌زند. میکرونیدلینگ نقاط اتصال بین سلول‌های پوست و عملکرد مانع بودن پوست را موقتاً مختل می‌کند. این اختلال موقتی مکانیکی موجب ایجاد ملانوسیت‌ها (سلول‌های تولید کننده رنگدانه) در لایه اپیدرم نمی‌شود؛ در صورت ایجاد ملانوسیت‌ها و افزایش تولید رنگدانه‌ها احتمال دارد که پوست طی فرآیندی موسوم به هیپرپیگمانتاسیون تیره شود. به همین دلیل میکرونیدلینگ برای انواع پوست، از جمله پوست‌های تیره مستعد هیپرپیگمانتاسیون مناسب است.
 • میکرونیدلینگ را می‌توان بر روی بخش‌های مختلف بدن انجام داد. متخصص می‌تواند طول سوزن میکرونیدلینگ را با توجه به ضخامت پوست بیمار و نیازهای وی از 0.25 میلی‌متر تا 2 میلی‌متر تنظیم کند. متغیر بودن طول سوزن میکرونیدلینگ این روش را به درمان پرکاربردتری از درمارولر معمولی تبدیل کرده است و انجام دادن آن را بر روی بخش‌های بیشتری از بدن ممکن ساخته است.
 • میکرونیدلینگ با حداقل خطر عفونت یا باقی ماندن جای زخم همراه است. چون میکرونیدلینگ به لایه اپیدرم آسیب نمی‌زند و گذرگاه‌های التهابی را فعال نمی‌کند، احتمال عفونت و باقی ماندن جای زخم پس از درمان میکرونیدلینگ بسیار پایین است.
  مزوتراپی جوانسازی و زیبایی پوست: آبرسانی و حفظ تعادل طبیعی پوست

فرآیند ترمیم زخم میکرونیدلینگ


فرآیند ترمیم زخم بعد از میکرونیدلینگ سه مرحله دارد:

 • مرحله 1: التهاب: سوراخ کردن پوست سیستم ایمنی را به ضدعفونی کردن زخم‌ها، زدودن ذرات مرده پوست، بهبود جریان خون و ایجاد بافت جدید تحریک می‌کند.
 • مرحله 2: تکثیر: زخم با سلول‌های جوانه‌ای جدید و الاستین و کلاژن (نوع 3) موقتی ترمیم می‌شود؛ این مواد بخشی از شبکه خارج سلولی هستند. همچنین شبکه جدیدی از رگ‌های خونی ایجاد می‌شود.
 • مرحله 3: ترمیم و تغییرشکل: زخم با رگ‌ها و بافت‌های پوستی جدید جایگزین می‌شود. کلاژن نوع 3 بافت جدید با کلاژن نوع 1 قوی‌تر جایگزین می‌شود، در نتیجه پوست سفت‌تر و محکم‌تر می‌شود.

آیا میکرونیدلینگ دردناک است؟


معمولاً کرم بی‌حسی موضعی قبل از شروع درمان میکرونیدلینگ روی پوست زده می‌شود؛ استعمال کرم درمان را برای اکثر بیماران به تجربه‌ای راحت تبدیل می‌کند. بیماران عموماً فقط لرزش مختصر دستگاه میکرونیدلینگ را احساس می‌کنند. در مطالعه‌ای که در آن از میکرونیدلینگ برای درمان آکنه اسکار استفاده شد، متوسط میزان دردی که بیماران گزارش داده بودند، فقط 1.08 از 10 بود. درد میکرونیدلینگ به نظر اکثر بیماران کمتر از درد وکس ابروها بود.

دوران نقاهت بعد از میکرونیدلینگ


طول دوره نقاهت بعد از میکرونیدلینگ به شرایط هر بیمار بستگی دارد. اکثر بیماران با ورم جزئی و قرمزی یا صورتی شدن پوست ناحیه درمان مواجه می‌شوند؛ این علائم که شبیه به آفتاب سوختگی متوسط است ظرف دو تا چهار روز برطرف می‌شود. پوست برخی بیماران نیز ظرف کمتر از 24 ساعت به حالت عادی برمی‌گردد.

مراقبت های بعد از انواع میکرونیدلینگ پوست


توصیه‌های زیر را بعد از میکرونیدلینگ پوست صورت، گردن و دیگر نقاط بدن رعایت کنید.

دوری از نور خورشید

میکرونیدلینگ باز کردن منافذ پوست را فراهم می‌کند و بعد از این روش، در معرض اشعه‌های ماوراءبنفش (UV) نور خورشید قرار گرفتن می‌تواند به پوست آسیب برساند. بنابراین، پس از انجام میکرونیدلینگ، باید به مدت 5-7 روز از نور خورشید و اشعه‌های UV دوری کنید تا پوست آسیب نبیند.

نور خورشید تأثیرات غیرمطلوبی روی پوست دارد و آن را تیره و بدرنگ می‌کند. وقتی اشعه‌های UV پس از میکرونیدلینگ با منافذ پوست در تماس قرار می‌گیرند، این منافذ بسته می‌شوند و ممکن است آسیب ببینند.

اگر در حالت شغلی فعالیت می‌کنید، بهتر است 5 روز مرخصی بگیرید و در طی 5-7 روز به خانه خود محدود شوید تا پوست بهبود یابد و زخم‌ها به خوبی التیام پیدا کنند. پس از گذشت دوره التیام، می‌توانید به منظور کار یا خرید از خانه بیرون بروید.

استفاده نکردن از فرآورده‌های مراقبت از پوست

برای دستیابی به نتایج مطلوب لازم است که بعد از میکرونیدلینگ از محصولات مراقبت از پوست استفاده نکنید و فقط لوسیون یا کرمی را مصرف کنید که پزشک برایتان تجویز کرده است.

سلول‌های پوست بعد از میکرونیدلینگ به دلیل ورود سوزن باز و منبسط می‌شود، حال اگر از محصولات مراقبت از پوست استفاده کنید، این محصولات در سلول‌های پوستی گیر می‌افتد و منافذ پوست مسدود می‌شود. بنابراین بعد از درمان از محصولات مراقبت از پوست مانند مرطوب کننده استفاده نکنید.

از محصولات مراقبت از پوست حاوی الکل استفاده نکنید

بعضی فرآورده‌های مراقبت از پوست حاوی الکل هستند تا بهتر در پوست نفوذ کنند. به علاوه الکل در بسیاری از کرم‌ها مانند روشن کننده پوست عمل می‌کند.

این محصولات به دلیل اثر روشن کنندگی پوست طرفداران بسیاری دارند، اما اگر فکر می‌کنید که الکل پوستتان را روشن و بدون نقص می‌کند، سخت در اشتباهید. چون الکل پوست را می‌سوزاند، استفاده از آن بعد از میکرونیدلینگ بسیار خطرناک است. پس از میکرونیدلینگ به هیچ وجه از فرآورده‌های حاوی الکل یا متانول استفاده نکنید.

آرایش نکنید

بعد از میکرونیدلینگ آرایش نکنید، چون لوازم آرایشی می‌تواند منافذ پوست را مسدود کند. از آنجایی که منافذ پوست بعد از میکرونیدلینگ باز می‌شود، احتمال ورود ذرات خارجی به منافذ پوست و گیر کردن آنها در این منافذ بسیار بالا است.

استفاده از هر گونه لوازم آرایشی تا 24 ساعت پس از میکرونیدلینگ ممنوع است. اگر رنگ برنزه پوستتان را دوست ندارید، می‌توانید آرایش کردن را 4 ـ 5 روز بعد از میکرونیدلینگ شروع کنید. بهتر است از لوازم آرایشی مضر برای سلول‌های پوستی استفاده نکنید.

  ليزر درمانی قطعی برای نابودی موهای زائد

متاسفانه بسیاری از فرآورده‌های آرایشی به سلول‌های پوست آسیب می‌زنند و استفاده از آنها بعد از میکرونیدلینگ می‌تواند به شدت برای پوست مضر باشد.

رطوبت مورد نیاز پوست را تامین کنید

این توصیه را همه باید در هر شرایطی رعایت کنند. هرچه آبرسانی بدن بهتر باشد، انرژی بیشتری را در خود احساس خواهید کرد. بنابراین قبل و بعد از درمان آب فراوان مصرف کنید. هر روز دو تا سه لیتر آب بنوشید. آبرسانی بدن بعد از میکرونیدلینگ بسیار مهم است، در غیر این صورت هیچ نتیجه‌ای از میکرونیدلینگ نخواهید گرفت.

سعی کنید نوشیدن هشت لیوان آب در روز را به عادت همیشگیتان تبدیل کنید. می‌توانید زنگ ساعت را به گونه‌ای تنظیم کنید که نوشیدن آب را هر نیم تا یک ساعت یک بار یادآوری کند. به این ترتیب می‌توانید آب مورد نیاز بدنتان را تامین کنید.

پوستتان را خنک نگه دارید

منافذ پوست بعد از میکرونیدلینگ باز می‌شود و دمای پوست بالا می‌رود. برای این که دمای پوست را در حد عادی نگه دارید، آب یا آب میوه بنوشید. منافذ پوست تا زمانی که دمای پوست بالا باشد، باز می‌ماند.

برای التیام یافتن سریع پوست لازم است که دمای پوست را پایین بیاورید. پاشویه روش فوق‌العاده‌ای برای خنک کردن پوست است.

عرق نکنید

بعد از درمان میکرونیدلینگ ورزش نکنید و کاری انجام ندهید که عرق کنید. آشپزی کردن به مدت 3 تا 4 روز بعد از میکرونیدلینگ ممنوع است، چون مجراهای پوست در این مدت باز است و وقتی آشپزی می‌کنید، گرد و غبار وارد منافذ پوست می‌شود و بین سلول‌ها گیر می‌افتد. عرق کردن فرآیند التیام بعد از میکرونیدلینگ را مختل می‌کند.

ورزش نکنید

اگر عاشق ورزش کردن هستید و هر روز صبح یا عصر پیاده‌روی می‌کنید، باید این برنامه‌ را تا چند روز بعد از میکرونیدلینگ متوقف کنید، چون ورزش گردش خون را افزایش می‌دهد و مویرگ‌های پوست را تحریک می‌کند.

تا چند روز بعد از درمان ورزش نکنید. وقتی منافذ پوست بسته شد، دوباره می‌توانید ورزش کنید. درهر حال ورزش کردن به مدت حداقل دو تا سه روز بعد از میکرونیدلینگ ممنوع است.

از کف پاک کننده ملایم استفاده کنید

بعد از میکرونیدلینگ از پاک کننده ملایمی که به پوستتان آسیب نزند، استفاده کنید. پوست بعد از میکرونیدلینگ نازک‌تر می‌شود و اگر پاک کننده ملایم نباشد، ممکن است پوست آسیب ببیند. صورتتان را تا دو روز بعد از میکرونیدلینگ نشویید و پس از دو روز هم حتماً از پاک کننده ملایم و مهربان با پوست استفاده کنید. پوست را به آرامی با حرکات دورانی ماساژ بدهید و تا 7 روز هیچ چیزی را روی پوست نکشید.

برای مرطوب کردن پوست از سرم استفاده کنید

بعد از میکرونیدلینگ می‌توانید سرم هیالورونیک اسید یا سرم ویتامین E روی پوستتان بزنید تا هم رطوبت پوست تامین شود و هم پوست سریع‌تر التیام یابد.

از درمان میکرونیدلینگ با اصطلاح کلاژن درمانی نیز یاد می‌شود. سرم هیالورونیک اسید تولید کلاژن پوست را افزایش می‌دهد. سرم آنتی اکسیدان به مرطوب شدن پوست کمک می‌کند، فرآیندهای التیام را تسریع می‌کند و برای سلامت پوست مفید است.

از سرم ویتامین ث یا رتینول استفاده نکنید

ویتامین ث بعد از میکرونیدلینگ برای پوست مضر است و اثر نامطلوبی را بر پوست به جا می‌گذارد. بنابراین بعد از میکرونیدلینگ از کرم‌ها یا لوسیون‌های حاوی ویتامین ث استفاده نکنید و سرم اسید هیالورونیک را جایگزین این فرآورده‌ها کنید.

اگر قبل از درمان از این فرآورده‌ها استفاده کرده‌اید، استعمال آنها را پس از درمان، به مدت 5 تا 7 روز و تا زمان برطرف شدن قرمزی پوست متوقف کنید.

لایه‌برداری بعد از میکرونیدلینگ ممنوع است

لایه‌برداری باعث برداشته شدن پوشش روی منافذ پوست می‌شود، بنابراین تا هفت روز پس از میکرونیدلینگ لایه‌برداری انجام ندهید. صبر کنید تا زخم‌های پوست به طور طبیعی التیام پیدا کند و در این مدت هیچ لایه‌برداری روی پوستتان نزنید. لایه‌بردارها حاوی موادی هستند که می‌توانند به پوست حساس آسیب بزنند، بنابراین لایه‌برداری را تا یک هفته پس از میکرونیدلینگ فراموش کنید.

مقالات مرتبط

فهرست
مشاوره رایگان مشاوره رایگان