الکترولیز موهای زائد صورت : رفع موهای زائد مناسب برای انواع پوست

 1. مقالات
 2. /
 3. الکترولیز موهای زائد صورت : رفع موهای زائد مناسب برای انواع پوست

با توجه به اینکه زنان بسیاری همواره با رشد انواع مختلف موهای زائد بر روی پوست مواجه می‌شوند، از موهای روشن تا موهای عریان در بالای لب و حتی موهای تیره و ناخوشایند در ناحیه چانه، در بعضی موارد این موها می‌توانند منجر به احساس ناراحتی یا خجالت، مشکلات مرتبط با اعتماد به نفس و حتی در موارد شدیدتر، افسردگی شوند. برای رفع موهای زائد، محصولات متنوعی وجود دارند که به طور خاص برای مناطق مختلف صورت (اپیلاسیون، کرم‌های موهای زائد، موچین، درمان با لیزر، الکترولیز) استفاده می‌شوند، اما تنها روشی که می‌تواند به عنوان یک راه حل دائمی در نظر گرفته شود، الکترولیز است.

الکترولیز موهای زائد تنها روشی است که توسط FDA به عنوان روش دائمی از بین برنده مو تأیید شده است. در این روش برای کسب بهترین نتیجه ممکن به چندین جلسه درمانی نیاز است. الکترولیز صرفاً برای خانم‌ها نیست بلکه مردان نیز می‌توانند از مزایای این روش سود ببرند، حتی اگر موهای صورت آنها تیره‌تر و زمخت تر باشد. گرچه این روش بهترین و تنها گزینه برای از بین بردن دائمی موهای آزار دهنده صورت در بین زنان است. بیشتر نواحی بدن از جمله ابروها، صورت، شکم، ران‌ها، پستان‌ها و پاها می‌توانند با الکترولیز درمان شوند

چه چیزی باعث رشد موهای ناخواسته می‌شود؟


رشد مو در نتیجه مسائل موروثی و سطوح هورمون‌هاست. همچنین داروها، روش‌های موقت از بین برنده مو و بیماری می‌تواند باعث تحریک رشد این موها شود. الکترولیز می‌تواند برای رشد مو در ناحیه‌ای از بدن که خوشایند فرد نیست مانند لب بالایی و چانه در زنان یک انتخاب باشد.

الکترولیز چیست؟


الکترولیز-چیست

الکترولیز تنها روش از بین بردن موهای زائد است که توسط FDA تأیید شده است. این بدین معنی است که همه اشکال دیگر حذف موهای زائد که در حال حاضر در بازار موجود است (لیزر، IPL، اپیلاسیون، کرم‌های از بین برنده مو، تراشیدن مو و غیره)، بسته به درمان مورد استفاده توسط شما در رده روش‌های موقت تا نیمه دائم قرار می‌گیرد. در حالی که شما ممکن است با دیگر انواع محصولات از بین برنده مو شاهد کاهش رشد مو باشید، اما الکترولیز تنها روشی است که می‌تواند موهای زائد را به صورت دائمی از بین ببرد. گرچه این دائمی بودن در طول یک شب اتفاق نمی‌افتد.

الکترولیز توسط یک متخصص معتبر انجام می‌شود که یک سوزن یا میله نازک را در داخل فولیکول‌ مو قرار می‌دهد و سپس یک جریان الکتریکی به فولیکول وارد کرده و آن را تخریب می‌کند. تخریب فولیکول مو فقط در یک دوره زمانی خاص از سیکل رشد مو، فاز آناژن، امکان پذیر است، بنابراین برای موفق شدن در درمان، چندین جلسه مورد نیاز است. تعداد جلسات مورد نیاز برای مؤثر بودن این روش در واقع به سطح مورد درمان، تراکم مو، هورمون‌ها، ژنتیک، سلامتی فرد و هر مورد پزشکی که بیمار ممکن است داشته باشد، بستگی دارد.

  لیزر دیود برای رفع موهای زائد چه مزایا و معایبی دارد؟

الکترولیز موهای زائد در چه بخش هایی از بدن قابل اجرا می باشد؟


ناحیه مورد درمان می‌تواند یک ناحیه باریک مانند ابروها باشد، اگر از اپیلاسیون یا استفاده منظم از موکن خسته شده‌اید و دوست دارید شکل موهای آن نواحی اصلاح شود.  شما می‌توانید در نواحی حساس لب بالایی که همیشه موقع اپیلاسیون دچار سوزش شده و در جایی که موهای سفید باعث تغییر رنگ پوست می‌شوند، از الکترولیز استفاده کنید.

این روش همچنین می‌تواند در ناحیه چانه یا خط فک جایی که موهای تیره ناخوشایند ظاهر ‌شوند استفاده شود. گرچه این موها اغلب در اثر مسائل ژنتیکی یا هورمونی یا دیگر دلایل مرتبط با سلامت فرد از بین می‌روند. الکترولیز همچنین می‌تواند در خط ریش‌ها، هم برای اصلاح آنها و هم برای از بین بردن موهای آن ناحیه استفاده شود. در اصل، الکترولیز می‌تواند در هر ناحیه‌ای از صورت به غیر از نواحی بینی و گوش می‌تواند انجام شود. چرا که انجام الکترولیز روی هر نوع پوست مخاطی خلاف قوانین است. نواحی دارای خال‌های گوشتی سیاه نیز جزء نواحی ممنوعه است مگر اینکه بیمار به متخصص خود رضایتنامه کتبی بدهد.

مزایای الکترولیز موهای صورت


الکترولیز برای از بین بردن دائمی موهای ناخواسته صورت دارای مزایای بسیاری می‌باشد، از جمله:

 • بهترین آمار موفقیت را دارد. وقتی پای خلاص شدن از شر موهای زائد بصورت دائمی در میان باشد، الکترولیز بهترین نتایج کلی را در مقایسه با هر روش دیگری دارد.
 • این روش در انواع مختلفی از پوست و مو می‌تواند استفاده شود. در این روش بر خلاف روش استفاده از لیزر، رنگدانه (رنگ) مو مورد تهاجم قرار نمی‌گیرد و فقط به فولیکول‌ها حمله می‌شود. افرادی که داوطلب خوبی برای لیزر نباشند می‌توانند در عین حال برای الکترولیز مناسب باشند.
 • حذف هزینه: هزینه‌هایی که در طول عمر صرف محصولات یا فرآیندهای از بین برنده مو می‌شوند، حذف می‌شوند.
 • اثر کردن:در نواحی کوچکتر صورت مانند ابروها بخوبی عمل می‌کند.

مراقبت‌های قبل از عمل الکترولیز


برخی نکات را باید قبل از انجام الکترولیز در نظر گرفت:

 • برای گرفتن بهترین نتیجه شما باید تا حد امکان تا آستانه درد کار کنید.
 • طی انجام این روش تا جایی که امکان دارد آرامش داشته باشید.
 • زمانی از روز را انتخاب کنید که برای شما بهترین است. زود یا دیر، سرحال یا خسته، برای هر کس این زمان متفاوت است.
 • در روز ملاقات تا جایی که می‌توانید استرس را از خود دور کنید.
 • رژیم غذایی شما می‌‌تواند فعالیت شما را تحت تأثیر قرار دهد. در روزی که قرار است درمان انجام شود از مصرف محرک‌هایی مثل کافئین، شکلات یا شکر خودداری کنید.
 • از قرار گرفتن در معرض نور خورشید تا 48 ساعت قبل از عمل خودداری کنید تا از انبساط عروق خونی جلوگیری شود.
 • روز قبل از عمل، روز عمل و روز بعد از عمل آب زیادی بنوشید. درمان فولیکول‌های کم آب مشکل‌تر است. پر آب بودن همچنین به پوست شما کمک می‌کند زودتر بهبود یابد.
 • برخی معتقدند یک وعده غذایی قبل از درمان می‌تواند ناخوشی حاصل از درمان را کاهش دهد.
 • برخی مشتریان اعتقاد دارند مصرف مسکن مورد علاقه‌شان 30 دقیقه قبل از زمان مقرر برای عمل، می‌تواند کار درمان را برای آنها راحت‌تر کند.
 • Retin A ، Tazorac یا هر ویتامین A قوی دیگری را در حداقل یک هفته قبل از درمان الکترولیز مصرف نکنید. مصرف آکوتان را 6 ماه قبل از الکترولیز متوقف کنید.
  برداشتن خال صورت و بدن با لیزر و هزینه

انواع روش های انجام الکترولیز


 

یک جریان الکتریکی با استفاده از یک سوزن خیلی ظریف یا میله فلزی به داخل فولیکول هر مو و با هدف تخریب ریشه مو اعمال می‌شود.

سه نوع الکترولیز وجود دارد: گالوانیک، ترمولیز و ترکیبی.

الکترولیز گالوانیک

در سطوح خیلی بالا، روش گالوانیک الکترولیز از اعمال یک جریان الکتریکی به ریشه مو استفاده می‌کند. پزشک این کار را با قرار دادن یک سوزن بسیار نازک در داخل فولیکول‌ مو و اعمال یک جریان الکتریکی کوتاه انفجاری انجام می‌دهد. جریان الکتریکی باعث بروز یک عکس‌العمل در حلال آب نمکی موجود در ریشه فولیکول شده و باعث تجزیه فولیکول رشد مو می‌شود. الکترولیز روی هر مو بصورت جداگانه عمل می‌کند که به همین دلیل است که این فرآیند بویژه برای نواحی گسترده‌تر با تراکم بالای مو معمولاً وقت گیراست. با نرخ موفقیت 80 درصدی (80 درصد موهایی که از این روش برای از بین بردن آنها استفاده می‌شود، از بین می‌روند)، الکترولیز گالوانیک یکی از مؤثرترین فرم‌های از بین بردن مو است که امروزه در دسترس است و یکی از چند روشی است که به عنوان یک روش “دائمی” توسط FDA تأیید شده است.

ترمولیز

با اشاره به درمان با استفاده از حرارت، امواج رادیویی یا فرکانس بالا، این فرآیند از لحاظ اینکه در این روش هم یک سوزن در پایه فولیکول مو قرار داده می‌شود شبیه الکترولیز گالوانیک است. جریان متناوب سپس به پایه فولیکول مو اعمال شده و بنابراین باعث می‌شود سلول‌ها تا نقطه تخریب (الکترو- انعقاد) گرم شوند. محدودیت اصلی ترمولیز این است که این روش برای همه انواع مو مناسب نیست و عمدتاً برای موهای با ریشه سطحی مناسب است. بطور معمول این روش نرخ موفقیت 10 تا 15 درصدی را در مقابل نرخ موفقیت 80 درصدی الکترولیز در از بین بردن مو داراست.

مراقبت بعد از الکترولیز


برای کسب بهترین نتیجه، شما باید برخی اقدامات را به عنوان اقدامات مراقبتی بعد از جراحی انجام دهید:

 • ناحیه مورد درمان را لمس نکرده و نخارانید.
 • برای 24 ساعت از شستن و یا استفاده از لوازم ارایشی در محل مورد درمان اجتناب کنید. حتی شستن با صابون منجر به سوزش و عفونت احتمالی می‌شود.
 • از استفاده از عطر یا محصولات بر پایه الکل اجتناب کنید. این محصولات باعث خشک شدن پوست شما می‌شوند. شما می‌توانبد در صورت نیاز موهایتان را با هماملیس خشک کنید.
 • در شب بعد ازدرمان در ناحیه تحت درمان از پماد یا کرم آنتی باکتریال استفاده کنید.
 • در صورتی که نواحی زیر گردن را درمان کرده‌اید از عرق کردن زیاد اجتناب کنید. عرق کردن می‌تواند باعث ورود باکتری به فولیکول‌های باز شده و باعث عفونت‌های جزئی شود.
 • از قرار گرفتن زیر آفتاب تا 72 ساعت بعد از درمان اجتناب کنید تا از تشکیل نقاط رنگدانه قهوه‌ای جلوگیری شود.
 • از شنا کردن در استخرهای حاوی کلر در 48 ساعت اولیه بعد از درمان خودداری کنید.
 • اگر پوسته‌های کوچک بوجود آمد، آنها را با خاراندن از پوست جدا نکنید. این می‌تواند باعث زخم شدن پوست شود. بگذارید خودشان بصورت طبیعی جدا شوند.
 • اگر تا زمانی که دوست دارید از مراجعه شما برای درمان بعدی ممانعت می‌شود، از موچین استفاده نکنید.
  لیزر IPL برای رفع موهای زائد، جای جوش و قرمزی پوست

نتایج


بطور متوسط نتایج حاصل از این روش می‌تواند بین 6 تا 18 ماه درمان دو هفته‌ای یا ماهانه دیده شود. فراتر از اینکه این روش تنها روش حذف موی دائمی است، برخلاف درمان با لیزر که روی موهای روشن خوب عمل نمی‌کند الکترولیز آثار مثبتی روی موهای روشن‌تر و تیره‌تر و در عین حال روی هر نوع پوستی دارا می‌باشد.

خطرات و عوارض جانبی


 • بروز عوارض جانبی جزئی رایج است اما آنها در طی یک روز رفع می‌شوند. رایج ترین نشانه آن قرمز شدن ملایم ناشی از طوزش پوست است. درد و تورم به ندرت اتفاق می‌افتد.
 • فولیکول‌های خمیده می‌توانند کار الکترولیز مو را سخت‌تر کنند. اپیلاسیون یا مو کندن قبلی می‌تواند فولیکول مو را دچار خمیدگی یا تغییر شکل کند، که کار نفوذ سوزن به ریشه را مشکل‌تر می‌کند.
 • درمان‌های چندگانه مورد نیاز است. شما در حقیقت باید به الکترولیز پایبند باشید چرا که این روش به 15 تا 30 جلسه درمانی نیاز خواهید داشت.

هزینه


هزینه‌ای که شما برای درمان الکترولیز پرداخت می‌کنید، به میزان ناحیه مورد درمان و تعداد جلسات لازم برای مراقبت و نگهداری بعدی بستگی دارد. برخی پزشکان هزینه را به صورت ساعتی تعیین می‌کنند. هزینه الکترولیز با گذر زمان و انجام هر جلسه کاهش می‌یابد، اما ممکن است نیاز به جلسات بیشتری نسبت به درمان لیزری داشته باشید.

سؤالات رایج


الکترولیز تا چه حد آسیب زننده است؟

بیشتر افراد این روش را قابل تحمل می‌دانند، اما بیشتر افراد نیز برخی اقدامات را در جهت کاهش درد ناشی از آن انجام می‌دهند. برخی نیز آن را دردناک می‌دانند. یک بار دیگر اعلام می‌شود که فاکتورهای فراوانی روی این عامل تأثیرگذار است.

چه تعداد جلسات درمانی مورد نیاز است؟

تعداد جلسات مورد نیاز بسته به سطح ناحیه تحت درمان و ژنتیک شما متغیر است. تراکم رشد مو نقش مهمی در این زمینه ایفا کرده و از شخصی به شخص دیگر متغیر است.

کدامیک بهتر است، لیزر یا الکترولیز؟

لیزر درمانی و الکترولیز هر دو اثرات پایدارتری در مقایسه با تراشیدن مو ایجاد می‌کنند. اما به نظر می‌رسد الکترولیز بهترین عملکرد را داشته باشد. نتایج پایدارتر خواهند بود. الکترولیز همچنین خطرات کمتر و عوارض جانبی و خطرات کمتری را بدنبال خواهد داشت و شما به درمان‌‌های نگهدارنده که در روش لیزر مورد نیاز است نیاز نخواهید داشت.

آیا استفاده از الکترولیز در دوران حاملگی بی خطر است؟

در دوران حاملگی استفاده از الکترولیز گالوانیک یا ترکیبی بخاطر استفاده از جریان مستقیم در این فرآیند توصیه نمی‌شود. ترمولیز از جریان مستقیم استفاده نمی‌کند و بنابراین اعتقاد بر این است که مطمئن‌ترین شکل الکترولیز برای استفاده در دوران حاملگی است.

 “کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است.”

مقالات مرتبط

فهرست
مشاوره رایگان مشاوره رایگان